קטגוריות מוגבלות

המדריך השלם לקטגוריות מוגבלות באמזון

יצא לכם לשמוע מאנשים שהמוצר שלהם נחסם בגלל Restriction או איזה שהוא אישור שהם צריכים פתאום להמציא מהספק?

הסיבה היא שיש רשימה של קטגוריות מוגבלות באמזון (Restricted Categories). אחת הבעיות הגדולות ביותר אצל סלרים מתחילים זה שהם לא מבינים את חשיבות בחירת הקטגוריה הנכונה עבורם.

חשוב לדעת שלא כל מוצר מוגבל אי אפשר למכור, פשוט ישנם אישורים שצריך להשיג על מנת למכור, לדוגמא אישור MSDS לבטריות או EPA למכירת מוצרי הדברה (אם אתם גרים באמריקה, אם לא, גם זה לא עוזר), FDA אם זה בתחום התרופות ולפעמים היופי ואף בחלק מהצעצועים.

אמזון זהו גוף רגולטורי ענקי עם המון חוקים מסורבלים ומורכבים, ולכן כשניגשים לחיפוש מוצר באמזון, באופן כללי ובמיוחד במוצר ראשון, צריך להבין לאיזה קטגוריה קל להיכנס ולאילו קטגוריות יש יותר חסמי כניסה הבאים לידי ביטוי באישורים ורישיונות שצריך להשיג.

בעצם בזמן חיפוש המוצר תמצאו מדי פעם מוצרים שנראים מצוינים עם שוק טוב ותחרות נמוכה, עם פוטנציאל יפה, אבל אל תשכחו- בכל מוצר שאתם מוצאים לחפש האם הוא דורש אישורים? האם ישנם רישיונות שצריך לקבל על מנת למכור את אותו מוצר? אין דבר יותר מתסכל (מניסיון) מלהביא מוצר שעל פניו נראה מוצר מושלם ואז לגלות שנחסם לכם הליסט כי פשוט אין לכם את האישורים שצריך ולפעמים- כמו במוצרי הדברה (pesticides) שאין לכם את היכולת למכור אותם בכלל אם אתם לא אמריקאים.

נקודה שחשוב לדעת- חלק מהדרכים להימנע מתחרות גדולה זה הרבה פעמים להיכנס לשוק שדווקא יש בו רגולציות מכיוון שמתחרים אחרים יעדיפו להתרחק מקטגוריות עם חוקים תקנות ואישורים, וברגע שתשיגו את האישורים- תצליחו להתקדם הרבה יותר מהר.

לפני שאתחיל את ההסבר הכללי של איך לברר את הנושא צריך לעשות הפרדה בין קטגוריות מוגבלות לבין מוצרים מוגבלים:

 

קטגוריות מוגבלות:

אמזון בסופו של דבר היא פלטפורמה שבאה לשרת את הלקוחות שלה ולא אותנו המוכרים, אנחנו מעין פרילנסרים שעובדים בשירות אמזון, או סוג של שותפים זוטרים שעוזרים לגלגל הענק הזה להתקיים, ולכן אמזון חושבת קודם כל על הגנת לקוחותיה, בקטגוריות מסוימות נדרש לקבל אישור מאמזון על מנת למכור כל אחד מהמוצרים בקטגוריה. כמובן שיש הבדל וחוקים שונים בין כל שוק ושוק (אמריקה ואנגליה זה לא אותו שוק ולכן לא בהכרח יהיו את אותן ההגבלות).

דוגמאות לקטגוריות מוגבלות:

Adult

Personal Safety and Household Products

Pesticides

מוצרים מוגבלים:

כמו בקטגוריות, ישנם מוצרים ספציפיים בהם יש הגבלות הדורשים אישורים ספציפיים, חלק מהמוצרים אפילו לא ניתנים למכירה בכלל על הפלטפורמה של אמזון. אמזון גם מגבילה שימוש בברנדים ולכן אם תרצו למכור מוצר מברנד מוכר מאוד, שימו לב שיש לכם את האישורים לכך.

דוגמאות למוצרים מוגבלים:

Toys & Games

Pesticides & Pesticides Devices

Lighting

כמובן שגם בקטגוריות וגם במוצרים תמיד ישנם עדכונים וחדשות, ישנם מוצרים חדשים שמתווספים לרשימה וכאלה שיוצאים ממנה (אל תבנו על זה אבל, זה קורה הרבה פחות).

 

אז, איך להשיג אישור למוצרים המוגבלים?

כמו שציינתי למעלה לפעמים בגלל הרגולציות והקשיים להיכנס לקטגוריות הללו הרבה פעמים בקטגוריות מסוג זה נגלה שיש הרבה פחות תחרות ואפשר להגיע לכמות מכירה גבוהה מהר יותר בעקבות כך.

בעוד שצריך לזכור שלכל קטגוריה או מוצר מוגבל יש אישורים שונים בהתאם לבקשות אמזון על מנת לפתוח את ההגבלה, אין דרך קבועה בה אפשר לפתוח את ההגבלות או אישורים קבועים אותם צריך להביא, יש כמה דברים שחייבים בכל אחד מסוגי ההגבלות:

 1. חייבים להיות מוכרים בקטגוריית- Professional Seller, כזה שמשלם 39.99$ בחודש יחד על עמלות מכירה.
 2. לאחר קבלת האישורים יש חשיבות אדירה שיהיה Performance Metrics טוב, הכוונה שהמוצרים שמוכרים יהיו עםDefect Rate (מוצרים פגומים) של פחות מ1% כדי להיות זכאי למכור, ואיחור במשלוחים של עד 4% (במידה ואתה מוכר FBA, איחורים זה אחריות אמזון).
 3. המוצר חייב להיות מקורי ולא זיוף, בגלל שהלקוחות של אמזון הם מעל הכל, מבחינת הפלטפורמה חשוב מאוד לזכור שהמוצרים המוגבלים קיבלו את החסימה כדי שהלקוחות יהיו יותר מרוצים, ומוצר מזויף הוא לא איכותי מספיק, לכן הסיכוי לקבל אישור במקרה כזה יהיה נמוך. על מנת לקבל את האישור צריך הוכחה לכך שהספק שלכם הוא או היצרן המקורי או עוסק המורשה לייצר מוצרים בתחום שבחרתם.
 4. לשמור חשבוניות מקוריות מהיצרן ולשים לב שהחשבוניות מתואמות אם הפרטים שציינתם בחשבון סלר שלכם, שם, כתובת, מספר טלפון, אתר החברה. כנ”ל בחנות שלכם.
 5. מומלץ שיהיה לכם אתר אינטרנט, אמזון רואים בכך מעין אישור לכך שאתם עסק רציני ואמין.

 

איך להגיש את הבקשות לפתיחת ההגבלות?

לאחר שאתם מבינים מה בדיוק האישור שאתם צריכים להמציא על מנת להסיר את ההגבלות במוצר המוגבל או הקטגוריה המוגבלת בהם בחרתם, אתם צריכים להגיש את הבקשה.

השלבים:

 1. היכנסו לחשבון הסלר שלכם
 2. לכו ללשונית Inventory, משם לAdd A Product.
 • חפשו את המוצר אותו אתם רוצים למכור או את הקטגוריה\תת הקטגוריה בה אתם רוצים למכור.
 • בתוצאות החיפוש תלחצו על “Listing Limitations Apply” שנמצא ליד המוצר
 • לחצו על Request Approval על מנת להתחיל את הליך הבקשה

כפי שציינתי למעלה, הגשת הבקשה שונה בין כל קטגוריה לקטגוריה ובין כל מוצר למוצר, ישנה גם אפשרות שהבקשה שהגשתם תדחה. אם אתם לא בטוחים לגבי סטטוס הבקשה שלכם אתם יכולים לעשות את הפעולות הבאות על מנת לברר באילו קטגוריות אתם יכולים למכור והאם נפתחה לכם גישה:

 • כנסו לסלר סנטרל
 • Inventory
 • Add A Product
 • למטה בדף הקליקו על Manage your selling applications

אם אתם חווים בעיות בעת התהליך, אתם יכולים לפנות לאמזון לשירותים בשם “ungated service”. זכרו, אלה הם אינם שירותים רשמיים של אמזון, הם יכולים לעזור לכם בהליך אבל אינם יכולים להבטיח לכם הצלחה ואישור פתיחת ההגבלה.

במידה ואכן הסתכבתם אתם יכולים לפנות לשירותים הללו, אם כי אין סיבה שלא תוכלו לעשות את זה בעצמכם אם מספיק תעמיקו ותבינו את מה שאמזון דורשים, ולכן ההמלצה שלי היא לנסות ולהגיש את הבקשה קודם כל לבד, ורק במקרה שבאמת אתם מסתבכים לפנות לגורמים הללו.

 

טיפים כלליים על פתיחת הגבלות:

בעוד ישנם את הדברים שהינם בגדר חובה, ואישורים שאין ברירה אלא להביא אותם, ישנם גם דברים שאתם יכולים לעשות על מנת להגדיל את הסיכוי שלכם לקבל את האישור.

 1. תבנו מוניטין טוב לחנות שלכם, חלק מההתניות של אמזון לאישור פתיחת ההגבלות הוא המוניטין וההיסטוריה של החנות שלכם (אמזון נוטה למנוע ממוכרים חדשים למכור בקטגוריות מוגבלות באופן כללי). אמנם לבנות חנות עם מוניטין לוקח זמן, לכן עדיף להתחיל במוצרים הראשונים בקטגוריות שאינן מוגבלות כדי לבנות את הדרך למעלה בהצלחה.
 2. אם אתם רוצים למכור מוצרים של ברנד שאינו שלכם, ההמלצה היא ללכת על ברנד מוכר מאוד. גם אם אתם רוצים למכור ברנד שלכם לא תמיד תקבלו אישור מאמזון למכור אותו תחת ההגבלות שלהם, לכן גם אם אתם לא מתכוונים בהכרח למכור את המוצרים עם הברנד המוכר, שימוש בברנדים הללו בבקשה שלכם יכול להעלות את הסיכוי לקבלת האישור מאמזון למכור תחת הקטגוריה, ואז כשתכניסו את הברנד שלכם- כבר יש לכם אישור.
 3. במידת האפשר השתמשו בספק מקומי במדינה בה אתם רוצים למכור- אם זה בארה”ב, ספק מארה”ב יקל בהליך קבלת האישור, ישנן קטגוריות מסוימות בהן אמזון בכלל לא מאשרת ספק חיצוני, אם כי ישנן הרבה קטגוריות בהן זה לא בעיה, אם ישנה האפשרות בצעו את הקניה ישירות מהיצרן או שתדאגו לחשבונית של היצרן עצמו, על מנת להוכיח מקוריות ובטיחות.

חשוב יותר מהכל, תעשו מחקר, תוודאו שהמוצר שאתם רוצים למכור אכן פתוח לכם, ואם לא ודאו שיש לכם את האישורים הרלוונטיים על מנת לפתוח את ההגבלה ורק לאחר שיש לכם את האישור תתחילו לרוץ, אמזון היא גוף רגולטורי ענק שלא משחק משחקים, ואם תעברו על חוקיה או הגבלותיה תוכלו לחוות את הצעדים הבאים:

 1. ביטול הליסט
 2. הגבלה של החשבון שלכם
 3. השעיה של הזכויות הקיימות בחשבון שלכם
 4. ביטול הזכויות הקיימות בחשבון שלכם
 5. ביטול הסכמים שיש לכם מול אמזון או אפילו סגירת החשבון

זכרו! ברגע שאמזון נוקטת נגד מוכר מסוים צעדים, הדרך חזרה קשה ויכולה להיות ארוכה, מינעו את זה מראש.

 

לסיכום- קטגוריות מוגבלות אמנם מקשות בתחילת הדרך ולא תמיד קל לפתוח את ההגבלה, אבל ברגע שפתחתם את ההגבלה- יש לכם יתרון תחרותי גדול על שאר הסלרים, ובקטגוריות המוגבלות התחרות יכולה להיות קטנה יותר- כגודל הקושי בקבלת האישור לפתיחת ההגבלה, כך גודל התחרות הקטן.

שוקלים כניסה לקטגוריה סגורה או הסתבכתם עם קטגוריה סגורה ואתם זקוקים להדרכה או עזרה בפתיחת הקטגוריה?

מוזמנים לפנות אלינו לכל שאלה, במייל- office@rpgecom.com

 

אהבתם את המאמר? שתפו עם חברים

רוצים להישאר מעודכנים?
השאירו את המייל שלכם ונשמח לעדכן אתכם!

רגע לפני שיוצאים...

קהילת הפייסבוק המדהימה שלנו מזמינה אותך להנות מטיפים שווים,
מאמרים וכתבות על אמזון בעברית וכל העדכונים הכי חמים!

Contact Us

דילוג לתוכן